احداث نخستین بوستان روستایی در جزن

طی آئینی در سومین روز از هفته گرامیدشت منابع طبیعی نخستین بوستان روستایی در جزن احداث شد.

bostan1

 امام جمعه دامغان بعد از ظهر دوشنبه طی مراسم احداث نخستین بوستان روستایی شهرستان دامغان که به نام «منابع طبیعی، بسیج سازندگی و همیاران طبیعت» نامگذاری شده بود در جزن  ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی اظهار داشت: شعار «منابع طبیعی با مردم و برای مردم» فرهنگ سازی شود.

حجت الاسلام سید محمود ترابی افزود: منابع طبیعی امانتی برای همه نسل ها است که باید به خوبی از این نعمت خدادادی حراست و پاسداری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در حفظ مراتع و درختکاری همه مسئول هستند و به یک فرد و دستگاه اختصاص ندارد، گفت: انسان به منابع طبیعی نیاز فراوان دارد و باید از این نعمت و منابع به خوبی استفاده و از تخریب آن جلوگیری شود.

bostan2

فرماندار شهرستان دامغان نیز در این آئین از اختصاص ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح ترسیب کربن در جنوب این شهرستان خبر داد و افزود: این طرح با همکاری دفتر عمران سازمان ملل، سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در حال اجرا است.

علی اصغر مجد تصریح کرد: این طرح بین المللی با هدف توانمندی جوامع محلی و کمک به رشد و توسعه روستاهای جنوب دامغان اجرا می شود.

وی با بیان اینکه حفاظت از عرصه های ملی وظیفه است اظهار داشت: اهمیت منابع طبیعی برهیچ کس پوشیده نیست و باید فرهنگ آن در جامعه ترویج و گسترش یابد.

رئیس کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان دامغان یادآور شد: باید با ایجاد فرهنگ و ارتقاء دید مردم از دست اندازی به عرصه های ملی جلوگیری کرد.

bostan3

احمد علی بهاور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان نیز در این مراسم به نخستین بوستان شهرستان دامغان در روستای جزن اشاره داشت و افزود: این بوستان در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع و با یک هزار و۲۰۰ اصله نهال مثمر و غیر مثمر با اعتبار سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال انجام می شود که با همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستا تا مساحت پنج هکتار هم قابل افزایش است.

در این آئین تعدادی نهال به یاد شهدای والامقام شهرستان دامغان و روستای جزن در جوار آستان مقدس امامزاده صالح و به رسم یادبود غرس شد.

درباره نویسنده

مهندس محمدرضا تقی پور پسر بزرگ حاج قدیر. نوه حسین سالار تقی و عباسعلی سالار یوسف.کارشناس مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر و عضو پنجمین دوره شورای اسلامی روستای جزن، هم اکنون به عنوان نماینده بیمه آسیا در شهرستان دامغان مشغول به فعالیتم. عاشق روستای پدری ام هستم و به آن عشق می ورزم.